1. Sprawdzenie poprawności konfiguracji BIOS

Poprawne ustawienie pozwala wykorzystać podzespoły komputera w 100%

Niekiedy ustawienia nie są optymalne przez co ograniczają moc obliczeniową naszych komputerów

Niestety konfiguracja dla każdego sprzętu jest indywidualna, natomiast można znaleźć w sieci wiele poradników jak skonfigurować bios dla danego sprzętu.

2. Czyszczenie rejestru

Rejestr systemu Windows to baza danych w której są przechowywane informację o konfiguracji i ustawieniach systemu.Przy usuwaniu programów część wpisów zostaje przez co rozmiar naszego rejestru jest dużo większy co za tym idzie mniej wydajnieszy.

Do czyszczenia rejestru możemy użyć programów takich jak :

- CCleaner

-Clean Master

-Registry Repair itp.

3. Wyłączenie niepotrzebnych programów w autostarcie

Aby nasz system uruchamiał się szybko należy ograniczyć liczbę programów uruchamianych wraz z z systemem, aby to zrobić należy uruchomić menadżer zadań i w karcie „Uruchamianie” odznaczyć niepotrzebne aplikacje.

4. Defragmentacja dysków

Wiadomo że każdy z nas lubi porządek, Jeżeli mamy poukładane ubrania to znalezienie odpowiedniego zajmie mniej czasu aniżeli gdy wszystko jest porozrzucane.Tak samo jest w przypadku naszego dysku twardego.

5. Dobór właściwego programu antywirusowego

Program antywirusowy to bardzo istotny element, musi zapewnić bezpieczeństwo przy minimalnym stopniu obciążenia naszego PC, dlatego warto sprawdzić przed instalacją porównanie najpopularniejszych programów.

6. Efekty wizualne

Każdy z nas lubi „wodotryski” i efekty graficzne, lecz jeżeli mamy słabą karte graficzną watro zastanowić się nad wyłączeniem ich. Aby to zrobić należy przejść do „komputer” kliknąć prawym przyciskiem myszy następnie „właściwości” po czym „zaawansowane ustawienie systemu” i na końcu „wydajność” po odznaczeniu wszystkich checkbox’ów nasz system powinien przyspieszyć.

7. Ustawienie oszczędności energii

W przypadku urządzeń mobilnych, które posiadają baterie warto spojrzeć na ustawienie oszczędności baterii.Jeżeli nie zależy nam na długiej pracy to należy ustawić profil „maksymalna wydajność”

8. Wyłączenie funkcji systemowych

(zalecane dla osób zaawansowanych)

Warto pomyśleć również o wyłączeniu niektórych funkcji systemowych, które używają dużo zasobów naszego komputera m.in. Windows Search, Windows defender itp. Możemy to zrobić na przykład za pomocą programu „Do not my spy”.

9. Modernizacja sprzętowa

Jeżeli wszystkie wyżej wymienione sposoby nie przynoszą pożądanego efektu, warto zastanowić się nad wymianą dysku na SSD, dołożeniem pamięci RAM, wymianą procesora.

10. Przynieś go do nas! Chętnie pomożemy Ci w przyspieszeniu sprzętu.